Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budynki z Warmii i Mazur nagrodzone w konkursie Zabytek Zadbany 2015

Robert Orzechowski
Bet Tahara, obecnie Centrum Dialogu Międzykulturowego Dom Mendelsohna w Olsztynie
Bet Tahara, obecnie Centrum Dialogu Międzykulturowego Dom Mendelsohna w Olsztynie Zdjęcia: Narodowy Instytut Dziedzictwa
Trzy rewitalizacje historycznych budynków z województwa warmińsko-mazurskiego zostały nagrodzone w konkursie Zabytek Zadbany 2015.

Budynki nagrodzone w konkursie Zabytek Zadbany 2015

Wsród laureatów znalazły się odnowione kamieniczki w Dobrym Mieście, jurorzy wyróżnili też olsztyński Tartak Raphaelsohnów i Dom Mendelsohna.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2015” odbyło się 21 kwietnia podczas uroczystej gali obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Białymstoku. Organizatorem wydarzenia był Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z Miastem Białystok.

Zabytkowe domy na murze miejskim przy ul. Sowińskiego w Dobrym Mieście zostały laureatem w kategorii „Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu”. Jury doceniło kompleksową rewitalizację zdegradowanej przestrzeni miasta z zachowaniem integralności i autentyzmu zespołu domów na murach obronnych. Domy poddane pracom rewitalizacyjnym zostały wzniesione na przełomie XVIII i XIX wieku z wykorzystaniem średniowiecznego muru obronnego, w sąsiedztwie tzw. Baszty Bocianiej.

W kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych” wyróżniony został zespół dawnego żydowskiego domu przedpogrzebowego Bet Tahara, obecnie Centrum Dialogu Międzykulturowego Dom Mendelsohna w Olsztynie. Kompleks dwóch budynków znajdujących się na terenie cmentarza żydowskiego powstał w roku 1913. Jest to pierwsze dzieło Ericha Mendelsohna, zaprojektowane dla gminy wyznaniowej w rodzinnym mieście przyszłej sławy światowej architektury.

Tartak Raphaelsohnów czyli obecnie Centrum Techniki i Rozwoju Regionu – Muzeum Nowoczesności otrzymał wyróżnienie w kategorii „Architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki”. Budynek dawnego tartaku Louisa Raphaelsohna, składający się z części produkcyjnej i administracyjnej (budowa około 1884 roku), jest obecnie ostatnim obiektem o charakterze przemysłowym w zakolu rzeki Łyny, gdzie w XIX wieku ulokowano dzielnicę przemysłową Olsztyna.

źródło: warmia.mazury.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto